Podložky pod koberce - časté dotazy a odpovědi

Je podložka vhodná i pod PVC či plovoucí podlahu?

NE. Jak již název napovídá, podložky pod koberce jsou vhodné pouze k instalaci pod koberce! Pod plovoucí podlahy jsou určeny jiné podložky, speciální pro plovoucí podlahy.

Proč ke koberci kupovat i podložku?

Kupujete si koberec protože chcete krytinu, která bude komfortní, příjemná na chůzi i bosou nohou, tichá a zateplená? Tak proč budete koberec degradovat instalací na tvrdý a studený podklad?! Ve světě již dávno standardem, že koberec instalovaný na podložce mnohonásobně převyšuje vlastnostmi koberec instalovaný na tvrdém a chladném podkladě. Kdo si jednou pořídil podložku, již jinak instalovat koberce nechce.

Máme vybraný koberec na filcu, tak k čemu nějaká podložka?!

Na bílém filcu o síle cca 0,5 mm? Na modrém filcu o síle cca 1-2 mm? Opravdu si myslíte že se tento slaboučký filc bez tvarové paměti může rovnat kvalitním PU podložkám Floorwise s pamětí o síle 7-12 mm?! To platí jak pro zvukovou, tak pro tepelnou izolaci, o pochozím komfortu ani nemluvě! (Přečtěte si to ještě jednou!)

Lze pokládat podložku a koberec tzv. „na volno“ ?

Koberce na podložky se doporučují instalovat pouze dvěma způsoby:

1: Napínáním - Tzn. nejprve se nainstalují napínací lišty po CELÉM obvodu místnosti. Mezi tyto napínací lišty se instaluje zvolená podložka ode zdi ke zdi. Podložka se na několika místech zafixuje proti případnému posuvu, na betonovém podkladu fixačním lepidlem ve spreji, na dřevěném podkladu sponkovacím kladivem. Spoje podložky je vhodné přelepit stříbrnou páskou duck tape. Následně se instaluje koberec na napínací lišty. Koberec se neřeže na přesno, ale nechává se 3-5 mm navíc, aby se koberec mohl zachytit za zadní zkosenou hranu napínací lišty. Po instalaci lze koberec olištovat zvolenou lištou.

2: Dvojitým lepením – Tzn. podložka se přilepí k podkladu silnějším fixačním lepidlem, tzv. suchý zip, na ni se následně přilepí koberec disperzním lepidlem. V tomto případě se napínací lišty nepoužívají. Stejně tak se nepoužívá těžký válec! K uhlazení podložky a koberce do lepidla se používá lehký tzv. šoupátko, či lehký přítlačný válec o hmotnosti max. 10 kg.

Nedělají se do koberce na podložce otlaky od nábytku?

Otlaky na koberci na podložce jsou charakteristické, ale toto je to samé jako otlaky na koberci s vyšším vlasem instalovaném bez podložky. Navíc podložka má schopnost se vrátit do původní polohy a vytlačovat tak zmáčknutý koberec zpět do původní polohy. Otlaky na kobercovém vláknu lze nadzvednout za pomoci sání vysavače. Tak jako tak po instalaci koberec je většina nábytku umístěna na místo kde již zůstává po celou dobu umístění.

Jakou mají podložky životnost?

Každá podložka má garantovanou životnost po celou dobu životnosti vašeho nového koberce instalovaného společně s podložkou. Podložka musí být však instalovaná v doporučených prostorech.

Můžu po pár letech vyhodit koberec a použít podložku pod stávající koberec?

Toto je na zvážení dle stavu podložky. Dle výrobce je doporučováno pod nový koberec instalovat novou podložku. Jestliže však podložka není výrazně použitá a je třeba vyměnit koberec, třeba z důvodu poškození vlákna lze použít podložku stávající. Pouze však v případě, že byl koberec instalován metodou napínáním.

Snese podložka zátěž kolečkových židlí?

Atest na kolečkový nábytek či židle mají podložky Floorwise LIFT, Floorwise TREAD, Floorwise Endura. Stejně tak je ale potřeba instalovat koberec s patřičným atestem. Při větší intenzitě se doporučuje instalovat metodou dvojitého lepení. Následné použití podložky pod kolečkovou židli lze taktéž zamezit případnému poškození koberce.

Jak se provádí spoj koberce na podložce?

V případě instalace koberce metodou napínáním se koberec napojuje za pomocí pásky na spoje.

*Studený spoj se provádí za pomoci jutové pásky, která se instaluje pod spojované koberce a na ni se aplikuje latexové lepidlo. Na takto ošetřenou pásku se usadí oba spoje koberce a nechají se zaschnout cca 20 min.

*Teplý spoj se provádí za pomoci pásky s tuhým lepidlem, která se opět instaluje pod obě části spojovaného koberce. Na tuto pásku se položí rozehřátá žehlička na spoje a po natavení lepidla se pomalu posouvá po pásce směrem k druhému konci pásky a současně se instalují oba spoje koberce do roztaveného lepidla pro utvoření velice pevného spoje.

V případě dvojitého lepení se lepí obě části spojovaného koberce k podložce, tak jako v případě lepení koberce přímo k podkladu. V obou případech musí být spoje podložky do kříže vůči spoji koberce. Koberce se neprořezávají. Spojované části koberce se seříznou samostatně a následně se sesadí k sobě.

Jak se řeší přechody koberce na podložce do jiné místnosti s rozdílnou výškou?

Tyto přechody řeší přechodové lišty a není třeba se zbytečně obávat problémů s výškovým rozdílem.

Lze použít podložku pod koberec na schodech?

ANO! A je to dokonce lepší systém instalace koberce na schodech než klasické rozřezávání koberce schod po schodu. Při metodě napínání je zamezeno zbytečnému znehodnocení nového koberce a podkladní vrstvy použitým lepidlem. Koberce lze z napínacích lišt v případě potřeby jednoduše sejmout a reinstalovat.