Údržba a čištění PVC

Údržba a čištění PVC


Návody na čištění a údržbu PVC jsou uvedeny v technických listech a na obalech čisticích prostředků. Používejte prostředky pro PVC podlahoviny s PUR ochrannou vrstvou. V případě pochybností jsou rozhodující pokyny příslušného výrobce čisticích prostředků.

Pro údržbu PVC doporučujeme používat pouze výrobky, které jsou určeny výhradně na tyto krytiny. Ty vám při minimální pravidelné péči zajistí prodloužení původního vzhledu a dlouho životnost podlahové krytiny.

Voskovat doporučujeme dle návodu na konkrétním používaném přípravku. Podlahu můžete vysávat, zametat, vytírat hadrem nebo mopem. V žádném případě ne přípravkem na bázi chlorových přísad (nepoužívat ředidla a organická rozpouštědla). Jakoukoli chemickou látku je třeba z podlahoviny ihned setřít. Podlahové krytiny PVC je nutné chránit před znečištěním asfaltem, inkoustem, barvami, barevnými oleji, tinkturou a přípravky obsahující barviva a organická rozpouštědla.

Silné kyseliny, lihy, barviva (barvy na vlasy, inkoust, červená paprika, atd.) a hořící předměty způsobují na PVC trvalé poškození. Přímé sluneční a ultrafialové záření způsobuje postupné žloutnutí, proto skladování a používání ve vnějších prostorech nedoporučujeme.

Ostré předměty způsobují na povrchu mechanické poškození. Dodržujte vždy pokyny výrobců daných prostředků.

Nepoužívejte žádné výrobky z gumy (tmavá a barevná guma – např. gumová kolečka, chrániče přístrojů a nábytku, gumové podložky pod židle, sedačky či skříň, podrážky obuvi atd.). Ty při styku s podlahovinou zanechávají na nášlapné vrstvě neodstranitelnou barevnou změnu (žloutnutí, hnědnutí a černání povrchu v místě dotyku). Tam, kde jsou používány tyto typy materiálů, doporučujeme podlahoviny tmavých barev s cílem minimalizovat riziko vytváření skvrn. Hořící a doutnající předměty zanechávají na povrchu neodstranitelné skvrny. Zamezíte tím nežádoucí migraci pigmentu do jakéhokoliv PVC; použijte podložku z PVC, polyuretanu, polyetylénu, polypropylénu nebo filcu.

K čistění nepoužívejte ředidla ani jiná organická rozpouštědla. Dojde-li ke kontaktu podlahové krytiny s chemickou látkou, zasažené místo umyjte okamžitě vodou.

Čisticí prostředky nesmí obsahovat aktivní bělidla na bázi chlorovodíku (Savo apod.)