Jak položit koberec na volno

Dnes si povíme jak správně položit koberec tzv. na volno, tj. bez podlepení lepidlem i bez podlepení na oboustrannou lepící pásku. Důležitá informace u tohoto typu pokládky koberců je, že doporučujeme pouze pro pokládku menších místností do cca 15 m2. U větších místností je vhodné koberce přilepit minimálně na oboustrannou lepící pásku.

Při výběru koberce pro tuto pokládku jsou koberce s vyšší gramáží lepší, jelikož svoji váhou přilnou k podkladu a nebudou se vlnit.

Dalším krokem je zaměření místnosti. Místnost, kde bude koberec pokládán změřte v každém rohu a naměření hodnoty zapište do půdorysu. Na každé straně přičtěte 5 cm. Tento rozměr koberce objednejte. Při objednání koberce počítejte s tím, že se dodání může zdržet např. kvůli poruše na vozidle nebo jiné nepředpokládané události. Proto není vhodné např. stěhovat nábytek den dopředu apod. Tyto přípravné práce provádějte až poté co budete mít koberec doma nebo například bude připraven u nás na prodejně.

Poté co máte vystěhovanou místnost je nutné řádně připravit povrch podlahy. Základní jsou tři vlastnosti podkladu. Podklad musí být dostatečně pevný, rovný a suchý. Podlahu před pokládkou vysajte vysavačem. Poté rozbalte koberec a rozviňte je na podlaze. Nyní ohněte všechny rohy koberce směrem ke středu tak, aby se koberec mohl bez zvlnění správně rozprostřít na podlaze. Takto koberec nechejte několik minut. Koberec se aklimatizuje a roztáhne na podlaze sám svojí váhou. Délka čekání závisí na typu koberce, v zásadě platí, že čím vyšší gramáž koberce je tento čas kratší. Poté co je koberec roztažen na podlaze bez zvlnění je možné koberec přirazit k největší stěně, tak aby se nemusely řezat všechny strany koberce. V místnostech, kde jsou dodrženy pravé úhly je možné koberec přirazit na dvě stěny a ořezávat tak pouze dvě stěny. Při řezání je vhodné koberec zatlačit do rohu mezi podlahu a stěnu a vytvarovat ohyb přesně v místě, kde bude koberec řezán. Poté přitlačíme nůž v úhlu cca 45° ke do rohu mezi stěnu a podlahu a provedeme přesný řez koberce. Ořízneme všechny přesahující strany koberce a máme hotovo.