Lepit nebo nelepit koberce v metráži?

Dnes si povíme zdali je lepší celoplošné koberce přilepit nebo položit na volno.

Položení koberce na volno. U ploch do 20 m2 je možné položení koberce na volno, resp. alespoň přilepit po obvodech na oboustrannou lepící pásku. AVšak zcela ideální to není. U koberce, který není celoplošně přilepený vznikají mikropohyby a spodní strana koberce je tak rychleji zničená a koberec se může začít vlnit.

Každý výrobce koberců doporučuje celoplošné přilepení koberců. Je zapotřebí si uvědomit, že koberec je vlastně tkaná textílie s podkladem a to většinou buď z filcu nebo ze syntetické juty, tzv. AB mřížka. Existují pak například ještě podklady s názvem Twinback, kde je většinou kombinace filcu a AB mřížky. Časem při používání koberce, dále působením vzdušné vlhkosti a změnami teplot dochází k natahování a smršťování podkladní vrstvy koberce. Více tento jev ovlivňuje koberce na filcu. Dále pokud na koberci jezdíte např. kolečkovou židlí nebo posouváte křeslo či roztahujete sedačku opět koberec neustále trošku natahujete. Časem tak může dojít opět ke zvlnění.

Závěr je tedy takový, že pokud koberec položíte na volno, rychleji dojde k poškození spodní vrstvy a koberec se zničí. Přilepený koberec může vydržet více jak dvojnásobnou dobu užívání. Je tedy na zvážení jakou metodu pokládky koberce zvolíte.

V případě zájmu pokládáme koberce v Brně a okolí. Provádíme pokládky v bytových prostorech, ale i v kancelářích, restauracích, hotelech a dalších prostorech, kde je zapotřebí položit koberec. Obraťte se na nás, profesionální podlaháře z Brna na firmu Podlahy Binder.